Praėjusiais metais Švietimo departamento Pilietinių teisių biure užregistravo rekordinį skaičių skundų dėl diskriminacijos – tai naujausias rodiklis, rodantis, kaip šalį krečiantys socialiniai ir politiniai nesutarimai atsispindi šalies mokyklose.
Remiantis departamento pateiktais duomenimis, praėjusiais finansiniais metais – nuo 2021 m. spalio 1 d. iki 2022 m. rugsėjo 30 d. – biurui pateikta beveik 19 000 skundų, t. y. daugiau nei dvigubai daugiau nei ankstesniais metais ir 16 000 skundų, kurie buvo pateikti 2016 finansiniais metais. Šis šuolis pakeitė skundų, pateiktų biurui, mažėjimą valdant D. Trumpo administracijai, kuri panaikino pilietinių teisių apsaugą.
Pareigūnai teigia, kad skundai, kurių dauguma yra dėl diskriminacijos dėl negalios, rasės ar lyties, atspindi nusiskundimus, kurie susikaupė per didžiausią per šimtmetį visuomenės sveikatos krizę ir labiausiai per dešimtmečius susiskaldžiusią pilietinių teisių atmosferą. Skundai buvo užregistruoti, kai mokyklos stengėsi atsigauti po su pandemija susijusių uždarymų, ir prisidėjo prie prastėjančių testų rezultatų ir didėjančių psichikos sveikatos problemų, kurios rodo, kad didelė dalis šalies švietimo sistemos yra pažeidžiama.
Už pilietines teises atsakinga sekretoriaus padėjėja Catherine Lhamon teigė, kad skundų, kurie dar nebuvo viešai paskelbti, bet bus pateikti metinėje biuro ataskaitoje artimiausiais mėnesiais, skaičiaus šuolis ir džiugina, ir verčia susimąstyti.
„Tai atspindi pasitikėjimą Pilietinių teisių biuru kaip vieta, kur galima kreiptis į teismą”, – sakė M. Lhamon. „Tuo pat metu žalos, kurią prašome mūsų kūdikių įveikti, mastas ir apimtis yra astronominiai”.
Švietimo departamentas nekomentuoja nagrinėjamų skundų ar jų paskatintų tyrimų, tačiau po tyrimų viešai skelbiami nutariamieji susitarimai, kuriuos apygardos sudaro su departamentu dėl pažeidimų pašalinimo. Skundų teikėjai taip pat gali patys viešai paskelbti savo skundų detales.
Iš neseniai sudarytų susitarimų pavyzdžių galima susidaryti vaizdą apie tai, kokią sumaištį departamento buvo prašoma ištaisyti.
Gruodžio mėnesį Ajovos valstijoje Ottumvos bendruomenės mokyklų rajonas sutiko atlikti keletą reformų po to, kai departamento pareigūnai nustatė, kad rajonas neapsaugojo juodaodžio vidurinės mokyklos mokinio nuo „rasinio priekabiavimo, kuris buvo toks paplitęs, kad sudarė rasiškai priešišką aplinką”, įskaitant baltąjį mokinį, kuris juodaodžio mokinio akivaizdoje atsiklaupė ant „Gatorade” butelio ir pasakė: „Jis negali kvėpuoti”, taip pašiepdamas baltojo policininko įvykdytą Džordžo Floido nužudymą Mineapolyje 2020 m.
Arizonoje rugsėjį Peorijos suvienytos mokyklos rajono pareigūnai sutiko imtis reformų po to, kai departamentas nustatė, kad baltieji mokiniai kvietė „Heil Hitler” saliutus, piešė svastikas ant sąsiuviniuose esančių mokinių veidų nuotraukų ir priekabiavo prie azijiečių mokinių priešiškai nusiteikusiais užgauliojimais.
Abiem atvejais reformos apėmė mokinių mokymą, kaip atpažinti diskriminaciją ir apie ją pranešti, ir mokymą, kaip į ją reaguoti. Ajovos apygarda taip pat sutiko atlyginti juodaodžio mokinio tėvams už gydymą, kurio mokiniui prireikė dėl priekabiavimo.
Dauguma praėjusių metų skundų, kaip ir ankstesniais metais, buvo susiję su neįgalių mokinių diskriminacija – jų padėtis tapo dar labiau pastebima pandemijos metu, kai mokyklos sulaukė federalinės priežiūros dėl to, kad uždarant mokyklas nebuvo pasirūpinta tokiais mokiniais.
Kolorado valstijoje advokatai pateikė skundų, kuriuose nurodė įvairius pažeidimus, įskaitant neįgalių mokinių atskyrimą nuo bendraamžių nušiurusiose priekabose. Arizonoje skunduose teigiama, kad iš neįgalių mokinių tyčiojosi kiti mokiniai ir darbuotojai, o už elgesį, susijusį su negalia, jiems buvo taikomos neproporcingai griežtos drausminės nuobaudos.
„Šeimos iš tiesų tikėjosi, kad sugrįžus kažkas gali pasikeisti, o vietoje to daugelis šeimų liko su ta pačia biurokratija, kuri visada nuvylė jų vaikus”, – sakė Denise Marshall, Tėvų advokatų ir advokatų tarybos, neįgaliųjų teises ginančios grupės, vyriausioji vykdomoji pareigūnė. „Iš savo narių matome, kad jie desperatiškai trokšta, kad kas nors ką nors padarytų dėl, jų nuomone, dabar vyraujančio chaoso valstybiniame švietime.”
Kai kurie iš labiausiai žinomų departamentui pateiktų skundų rodo, kaip suaugusiųjų vykdomi kultūriniai karai veikia šalies vaikus.
Nemažai pilietinių teisių grupių kaltina buvusį prezidentą Donaldą J. Trumpą sukūrus netolerancijos atmosferą Amerikos mokyklose. Jo propaguojamas vadinamasis „patriotinis ugdymas”, kuriuo siekiama sumenkinti šalies vergovės istoriją, paskatino konservatyvių pažiūrų politikus remti įvairias pastangas, įskaitant knygų draudimą, mokymo programų peržiūrą ir įvairovės programų kvestionavimą.
„Negalime neįvertinti netolerantiško elgesio normalizavimo”, – sakė Liz King, daugiau kaip 200 pilietinių teisių grupių koalicijos „Leadership Conference on Civil and Human Rights” (Lyderių konferencija pilietinių ir žmogaus teisių klausimais) vyresnioji švietimo lygybės programų direktorė. „Ir būtų neįmanoma atskirti išpuolių prieš tai, ko vaikams leidžiama mokytis, nuo to, kaip vaikai išgyvena mokyklinę dieną.”
Departamentas tiria keturis skundus, įskaitant vieną, kurį N.A.A.C.P. teisinės gynybos fondas pateikė prieš Carroll Independent School District Southlake, Teksaso valstijoje, daugiausia baltųjų, pasiturinčių gyventojų priemiestyje, atsidūrusiame ugningos nacionalinės kovos dėl rasinio švietimo valstybinėse mokyklose centre, kuri buvo užfiksuota NBC naujienų podkasto serijoje „Southlake”.
N.A.A.C.P. skunde išsamiai aprašoma, kaip rajonas daugelį metų ignoravo mokinių priekabiavimą dėl rasės, seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės. Ataskaitoje teigiama, kad juodaodžiai mokiniai buvo rasistiškai įžeidinėjami, o prieš vieną L.G.B.T.Q. mokinį nukreipti įžeidinėjimai prieš gėjus peraugo į fizinį smurtą. Ataskaitoje teigiama, kad mokinys galvojo apie savižudybę, o jo šeima galiausiai pasitraukė iš rajono.
Pareiškime rajonas teigė, kad jis visapusiškai bendradarbiauja atliekant tyrimą ir kad jo administracija „ėmėsi reikšmingų priemonių”, kad „nuosekliai ir veiksmingai spręstų visus patyčių, diskriminacijos ir priekabiavimo atvejus”.
Teisinės gynybos fondo atstovaujamos juodaodžių Southlake’o tėvų grupės narys Russellas Marylandas sakė, kad skundas dėl pilietinių teisių yra viena paskutinių vilčių susitaikyti apygardoje. Grupės, žinomos kaip Kultūrinės ir rasinės lygybės kiekvienam drakonui, arba CREED, nariai ne vienerius metus dirbo prie apygardos užsakyto plano, turėjusio padėti spręsti tarp mokinių paplitusio rasinio priekabiavimo problemą, tačiau po konservatyvios tėvų grupės pasipriešinimo jo buvo atsisakyta. Grupė tikisi, kad Švietimo departamento Pilietinių teisių biuras padės vykdyti reformas.
„Mes norime pageidaujamo plano, kuris ne tik apsaugotų šios bendruomenės marginalizuotus vaikus, bet ir išmokytų visus vaikus, kaip būti geriausiais piliečiais, kai jie paliks mokyklų sistemą”, – sakė Merilandas.
Kiti skundai dėl rasinės diskriminacijos atspindi diskusijas dėl mokyklų vaidmens sprendžiant sisteminio rasizmo problemą. Kai po Džordžo Floido nužudymo nacionaliniu mastu buvo svarstoma rasinė problema, kai konservatyvūs ekspertai pasmerkė tokias pastangas kaip „indoktrinaciją”, o daugiausia baltaodžiai tėvai suabejojo, ar rasė vaidina pernelyg didelį vaidmenį jų vaikų ugdyme.
Viena grupė, „Tėvai, ginantys švietimą”, praėjusiais metais pateikė keletą skundų, kuriuose ginčijo įvairovės, lygybės ir įtraukties programas šalies mokyklose kaip galimai pažeidžiančias Pilietinių teisių akto VI antraštinę dalį ir 14-osios pataisos lygios apsaugos nuostatą. Tarp programų, kurios, jų teigimu, pažeidė įstatymus, buvo „Spalvotųjų šeimų vakaras žaidimų aikštelėje” Kolorade ir reklamuota „Spalvotųjų mokinių išvykos į lauką galimybė” Ilinojaus valstijoje.
„Perėjimas prie rasiškai sąmoningos politikos reiškia, kad mokyklos sąmoningai įtraukia rasę į dalykus, nors, mūsų nuomone, to daryti neturėtų”, – sakė Nicole Neily, 2021 m. įkūrusi organizaciją „Tėvai, ginantys švietimą” (Parents Defending Education).
„Vyksta baisi neteisybė”, – pridūrė N. Neily. „Tačiau nerimauju, kad ši nuolatinė manija, kai į viską bandoma įvelti tapatybę, beveik pakerta tikrąją neteisybę.”
Departamente taip pat labai padaugėjo skundų, kuriuose teigiama, kad transseksualai ir lytinės tapatybės asmenys diskriminuojami pažeidžiant IX antraštinę dalį – federalinį įstatymą, draudžiantį diskriminaciją dėl lyties.
L.G.B.T.Q. teisių gynėjai teigia, kad skundų skaičius atspindi tiek padidėjusį šių asmenų matomumą, tiek ir pasipriešinimą įstatymams, kuriais siekiama juos apsaugoti. Pastaraisiais metais konservatoriai į transseksualų teises atkreipė dėmesį kaip į kultūrinio karo klausimą, o valstijų vadovai suskubo pateikti šimtus įstatymų projektų, nukreiptų prieš transseksualus. Tokios pastangos ne tik paskatino priekabiavimą prie mokinių dėl jų lytinės tapatybės ir seksualinės orientacijos, bet ir sumažino pedagogų norą užkirsti tam kelią, sako gynėjai.
„Manau, kad visa ši retorika išgąsdino žmones”, – sakė Žmogaus teisių kampanijos (Human Rights Campaign) valstijos įstatymų leidybos direktorė ir vyresnioji patarėja Cathryn Oakley. „Užuojauta ir pagarba tapo bauginančiai politinė”.
Andrew Burgessas, ilgametis socialinių mokslų mokytojas Lenapės vidurinėje mokykloje, esančioje Pensilvanijos Central Bucks mokyklų apygardoje, šią pamoką išmoko sunkiai, kai pateikė skundą dėl transseksualaus mokinio, iš kurio mokykloje buvo tyčiojamasi.
Gegužės 6 d. 11.30 val. buvo suplanuotas P. Burgesso pokalbis su federaliniais tyrėjais, tačiau tą pačią dieną ir valandą jis buvo iškviestas į susitikimą su apygardos pareigūnais ir iš karto nušalintas nuo pareigų mokant atlyginimą, jam uždrausta bendrauti su kolegomis ir jis buvo išvestas iš patalpų.
J. Burgesso nušalinimas nuo pareigų sukėlė eilę protestų rajone, nes bendruomenė susitelkė jį palaikyti. Kitame A.C.L.U. valstijos skyriaus pateiktame skunde prieš apygardą teigiama, kad L.G.B.T.Q. mokiniams čia sukurta „priešiška” aplinka.
Švietimo departamentas šiuo metu tiria nušalinimą nuo pareigų kaip keršto priemonę.
„Nesitikėjau, kad mano administracija bus patenkinta mano priimtu sprendimu, tačiau jaučiau, kad tai yra mano, kaip pedagogo, atsakomybė”, – interviu sakė į kitą mokyklą priverstinai perkeltas M. Burgessas. „Tačiau buvau susirūpinęs, kad būčiau bendrininkavęs, jei būčiau sužinojęs šią informaciją ir leidęs jai pasilikti.”
Apygardos pareigūnai paneigė, kad P. Burgessas buvo nušalintas nuo pareigų už pagalbą L.G.B.T.Q. mokiniui, tačiau pareiškime teigė, kad apygarda „įtarimus dėl diskriminacijos vertina labai rimtai” ir atlieka savo tyrimą.
Padaugėjus skundų, Švietimo departamento pilietinių teisių biure sumažėjo arba nepakito darbuotojų skaičius, todėl užtruko tyrimai, kurie jau seniai kelia skundų pateikėjų nepasitenkinimą.
Pilietinių teisių gynėjai taip pat nerimauja dėl padidėjusio vietos ir federalinių vadovų priešiškumo, kurie, pasak jų, siekia sumenkinti biuro misiją.
Central Bucks apygardoje, kurioje B. Burgessas buvo nušalintas nuo pareigų, o vėliau perkeltas, mokyklos tarybos pirmininkas kritikavo A.C.L.U. skundą kaip „šališką, politinį įrankį” ir paskelbė, kad taryba pasamdė galingą teisininkų komandą, kuriai vadovauja Billas McSwainas, buvęs Trumpo paskirtas JAV prokuroras. B. McSwainas pernai nesėkmingai siekė respublikonų kandidato į valstijos gubernatorius postą ir per savo kampaniją pateko į ugnį dėl to, kad gimnazijos lyčių ir lytiškumo aljanso grupę pavadino „kairiąja politine indoktrinacija”.
Reaguodami į Southlake’o tyrimus, respublikonų Kongreso nariai, įskaitant Atstovų Rūmų ir Senato Švietimo komitetų vyriausiuosius narius, nusiuntė departamentui laišką, kuriame pakartojo vietos vadovų išreikštą susirūpinimą, kad departamentas „pasinaudos šiuo skundu, kad pradėtų politiškai motyvuotą tyrimą dėl klestinčio rajono, kurio tėvai nesutinka su šios administracijos politika”.
Ponios Lhamon nuomone, skundo apimtis atspindi mokyklų bendruomenėse vykstančias diskusijas apie tai, kokios ir kaip bei kam taikomos pilietinės teisės. Ji sakė, kad biuro, kaip neutralaus faktų nustatinėtojo, misija nesvyruos.
„Man didelė garbė, kad į mus kreipiasi vis daugiau žmonių”, – sakė ji.