Vadovavimo koučingas – tai daugiau nei šūksniai iš šono. Tai – įkvėpimas ir geriausių kitų žmonių geriausios savybės visais įmonės lygmenimis.
Kiekviena organizacija, nesvarbu, kokie kvalifikuoti ir motyvuoti būtų atskiri jos komponentai, turės sunkumų, jei neturės aiškios vizijos. Štai kur slypi strateginio vadovavimo koučingas.
Tačiau tai tik dalis – skaitykite toliau, kad sužinotumėte visą informaciją apie lyderystės koučingą, skirtingas jo rūšis ir jų naudą.
Visame sporto ir sveikatingumo pasaulyje esame įpratę prie trenerių buvimo. Ne tik kaip antraeiliai, užkulisiuose dirbantys įtakingi asmenys, bet kaip žinių titanai, sėdintys priekyje ir centre.
Ar nustebtumėte sužinoję, kad net technologijų gigantai investuoja į vadovavimo koučingą? Ir kad dėl vadovų vadovavimo koučingo jų verslas veikia geriau, jie lengviau pasiekia savo tikslus ir sugeba padidinti bendrą motyvaciją ir moralę?
Kas yra lyderystės koučingas?
Lyderystės treneris – tai asmuo, kuris sugalvoja, nustato ir stebi progresyvius tikslus ir uždavinius. Viskas tam, kad jau įgudęs ir daug pasiekęs vadovas taptų savo pramonės šakos lyderiu. Jie pasižymi aiškumu ir šališkumu, todėl gali patekti į aplinką ir tiksliai nustatyti stipriąsias ir silpnąsias puses, kad padėtų įmonei tobulėti.
Tačiau ar galima išmokti būti geru vadovu, ar tai įgimta savybė, kurią arba turite, arba ne? Na, priešingai populiariam įsitikinimui (ir, jei atvirai, nemažai egoizmo ir arogancijos), nėra jokio lyderystės geno, jokios savybės, kuri nuo gimimo lemtų jūsų didybę. Tiesą sakant, manoma, kad santykis tarp gimusių ir tapusių lyderiais yra 30/70.
Kita klaidinga prielaida, kurią reikia atmesti, yra ta, kad lyderystės treneris ateis ir įsakys vadovui. Arba įpilti nuodų į ausį. Ar žiūrėdami krepšinio rungtynes matote, kaip treneris įbėga į aikštelę ir paima kamuolį iš kapitono? Ne. Nes jie ten yra tam, kad iš savo žaidėjų išgautų tai, kas geriausia. Gebėjimą puoselėti tai, kas jau yra. Pagerinti tai, kas veikia, ir paskatinti tai, kas neveikia.
Štai kodėl vadovavimo mokymas yra toks svarbus. Įnešdamas tą išorinį veiksnį ir labai reikalingą energijos injekciją, jis leidžia išsiaiškinti, kur galima padaryti patobulinimų, ir panaudoti metodiką jiems pasiekti. Vėliau tai galima pritaikyti ir perduoti savo darbuotojams ir vadovų komandoms. Tai suteikia sveiką išminties ir patarimų dozę, kuri juos motyvuoja ir padeda visiems laikytis teisingos krypties.
Skirtingi vadovavimo koučingo tipai
Kaip ir atliekant bet kokias mokytojo funkcijas, yra daugybė mokyklų, kaip pasiekti užsibrėžtų tikslų. Nes, deja, nėra vieno šabloniško, viską ir visus baigiančio metodo. Kiekvienoje įmonėje bus iššūkių ir sunkumų, kuriems spręsti reikia unikalaus sprendimo.
Ne mažiau svarbu ir tai, kad reikia rasti tinkamą sprendimą. Kalbame apie pašalinį asmenį, kuris ketina atgaivinti jūsų įmonę; kad tai įvyktų, turi būti tam tikro lygio chemija ir suderinamumas. Taigi, kokie vadovavimo mokymo stiliai siūlomi?
Verslo koučingas
Verslo koučingo esmė – komandos. Užuot dirbus su pavieniais asmenimis santykiu 1:1, daugiausia dėmesio skiriama didesnei grupei. Pagrindinis tikslas – išsiaiškinti, kaip geriausiai kurti strategijas, kad būtų pasiekti įmonės tikslai. Nustatant specialybes ir stipriąsias puses, kad būtų pasiektas subalansuotas veiksmų planas, organizuotai koordinuojant ir bendradarbiaujant.
Vadovų instruktavimas
Kaip matyti iš pavadinimo, vadovų koučingo tikslas yra siauras: ugdyti aukščiausio lygio vadovo vadovavimo ir valdymo įgūdžius. Vadovų koučeris gali pritaikyti savo požiūrį, atsižvelgdamas į tai, kokio tipo vadovas esate, nesvarbu, ar tai būtų kelios sesijos, ar ilgalaikės konsultacijos. Pradedantiesiems eiti vadovaujamas pareigas vadovų koučingas gali suteikti neįkainojamos patirties ir įžvalgų. O labiau įsitvirtinusiems vadovams jis suteikia naujų perspektyvų ir įdomių idėjų.
Strateginis koučingas
Kiekviena organizacija, nesvarbu, kokie kvalifikuoti ir motyvuoti būtų atskiri jos komponentai, turės sunkumų neturėdama aiškios vizijos. Strateginis koučingas – tai menas pamatyti, kaip vystosi visa pramonė ir kaip tapti lyderiu, kad pasinaudotumėte šiais pokyčiais. Juk kiekvienam reikia tikslo ir plano, kaip jį pasiekti. O šio lygio koučingas skirtas tam, kad suteiktų jums priemones, padėsiančias tai pasiekti.
Elgsenos koučingas
Anksčiau minėjome, kad lyderiais tampama, o ne gimstama. Na, o elgesio koučingas – tai ugnis, kuri juos užkuria. Tiems, kurie turi įgimtų lyderystės bruožų, tai ateis lengvai. Kitiems tai gali būti silpnybė. Šis lyderystės koučingo stilius orientuotas į požiūrio, bendravimo įgūdžių ir asmeninės sąveikos gerinimą. Iš esmės, konstruojant statybinius blokus, iš kurių galima sukurti įkvepiantį, motyvuojantį lyderį.
Pagrindinė vadovavimo koučingo nauda jūsų organizacijoje
Ką bendro turi dietologai, terapeutai ir asmeniniai treneriai? Kiekvienas iš jų egzistuoja kaip šaltinis, galintis nustatyti, kas jus vargina, ir patarti, kaip tai ištaisyti. Taigi, nors jie ir nekelia už jus svorių ar kasdien negamina jūsų patiekalų, jie nustato tikslus ir suteikia jums įrankių bei pasitikėjimo savimi, kad galėtumėte juos įgyvendinti patys.
Tokiu būdu gaunama nauda bus pelnyta ir priklausys jums patiems. O kaip yra su įmonėmis? Panašiai vadovavimo koučingas stiprina įmonės protą ir kūną.
Nervų centro įkvėpimas
Tiesioginė vadovavimo koučingo nauda – tai gaivaus oro gūsis, įžvalgos ir nešališka perspektyva, kurią jis suteikia. Mums visiems reikia išorinių konsultantų arba patikimo balso, kad sužinotume, kur klystame. O per tai atsiranda galimybė augti, nustatant akląsias dėmes.
Be to, pasitelkus ir panaudojus emocinį intelektą ir atsakomybę, mažiau laiko sugaištama kaltinimams, panikai ar klaidingai pradžiai. Vietoj to organizacijos gali sumaniai prisitaikyti, taip padidindamos visos įmonės veržlumą. Jau nekalbant apie tai, kad dabar turi savireguliacijos įrankius, taip apsisaugodamos nuo būsimų kliūčių ir sąstingio.
Kūno uždegimas
Lyderystės koučingo nauda neapsiriboja vien vadovavimu. Jos taip pat pasireiškia ir tuo, kaip visi darbuotojai sprendžia kasdienes problemas ir atlieka užduotis. Dėl drąsos ir įgalinimo jausmo pagerėja veiklos rezultatai, o tai reiškia, kad darbuotojai gali greičiau ir veiksmingiau pasiekti savo tikslus. O įkvėpdami pasitikėjimo ir skatindami laisvą mąstymą, kviečiate taikyti nestandartinius metodus ir būdus, galinčius jus pralenkti prieš konkurentus.
Be to, pagerėjus bendravimui, įmonėse padidėja pasitenkinimas darbu ir motyvacija. Dėl to mažėja darbuotojų kaita, o jūsų įmonė tampa patrauklesnė.
Ir tai dar net nepradėjus kalbėti apie šių kultūrinių ir elgsenos pokyčių fiskalinę grąžą. Vieno atvejo tyrimas atskleidė, kad vadovavimo instruktažas lėmė 788 % investicijų grąžą.
Kokių įgūdžių galima išmokti taikant vadovavimo koučingą?
Vadovavimo koučingo metu įgyti įgūdžiai yra transformuojantys ir ilgalaikiai. Panašiai kaip naujos kalbos mokymasis gali pakeisti jūsų pasaulėžiūrą. Kadangi, perpratę mechaniką ir sukaupę tvirtą žodžių pagrindą, galėsite vesti įvairius pokalbius.
Vienas iš tokių įgūdžių yra savęs pažinimas, lemiantis objektyvų kritinį vertinimą. Ne tik savo, bet ir savo komandos bei visos įmonės veiklos. Savęs pažinimas yra daugiau nei tik apytikslė apžvalga – tai sveikas tyrinėjimas. Tačiau geras vadovas visada turi būti sąmoningas, kad šis apmąstymas neperaugtų į įkyrų tyrinėjimą, dėl kurio darbuotojai gali jaustis užpulti, nepakankami ir pernelyg kontroliuojami.
Panašiai yra ir su situacijos analizės plėtojimu. Norėdami išlikti, prisitaikyti ir augti, turite įvertinti pokyčius savo šakoje. O surinkę šią informaciją, žinokite, kaip ją panaudoti. Galvokite apie tai kaip apie jūroje besisukantį laivą. Greitaeigis kateris gali lengvai suktis ir apsisukti, tačiau dideliam laineriui reikia apgalvoti ir planuoti, kad saugiai ir sėkmingai manevruotų.
Bendravimo įgūdžiai taip pat auga geometrine progresija. Parduodami automobilį, prašydami pagalbos ar guosdami draugą, nuolat naudojame įvairius bendravimo įgūdžius. Ne kitaip yra ir darbo vietoje.